Gyepszőnyeg vagy fűmag?

 

Mielőtt belevágnánk a kertünk megtervezésébe, érdemes körbejárnunk a füvesítés kérdését. Nézzük meg, mi szól egyik vagy másik mellett és mi szól ellene?!

Ami mindenképpen meghatározó a döntésben, az a füvesítendő terület nagysága, ebből pedig rögtön adódik a következő kérdés: az ár.

Füvesítés fűmaggal:

Ezzel a módszerrel valószínűleg már nagyon sokan próbálkoztak – ki több, ki kevesebb sikerrel. Lényegesen olcsóbb megoldás, mint a gyepszőnyeg, de egy nagy kert füvesítése nem kis kihívás elé állítja a gazdát. Csak tavasszal vagy kora ősszel füvesíthetünk így, mivel sem a túl meleg, sem a túl hideg nem megfelelő a fűmag kikelésének.

A talaj előkészítése során először el kell távolítani a gyomokat, majd ásóval fellazítani a földet, elegyengetni a rögöket, majd hengerrel tömöríteni a talajt. Ezután a felszín elgereblyézése történhet, majd jöhet a földterület adottságának megfelelő fűmagkeverék. Végül finoman dolgozzuk be a magot a talajba, hogy se a madarak, se a szél ne tudjon kárt tenni a munkánkban. A csírázási időszakban nagyon fontos, hogy folyamatosan nedves legyen a talaj, különben a kiégett fűmagok miatt foltos lesz a füvünk.

Ha mindezen túl vagyunk, várhatjuk a fűszálak megjelenését, ami még néhány hét türelmet igényel, persze ennek megerősödése még hosszú hónapok múlva fog csak megtörténni.

Gyepszőnyeg:

Több oka lehet annak, ha valaki a gyepszőnyeg mellett teszi le voksát: pl. többször próbálkozott már fűmag vetésével – sikertelenül. Vagy a kutyánk miatt esélytelen, hogy kikeljen és megerősödjön a fűmag. Az is előfordulhat, hogy nincs időnk vagy türelmünk kivárni a vetett fűmag kikelését, hiszen szeretnénk már kora tavasztól élvezni a kertünket.

Mi is az a gyepszőnyeg?

Egy 2,5 m x 0,4 m-es, 2-3 cm vastag tekercset kell elképzelnünk, amit a termesztő telepeken 12-15 hónapon keresztül gondoznak: öntözik, háromnaponta nyírják, havonta műtrágyázzák. Majd méretre vágják és feltekercselik. Amikor gyepszőnyeget vásárolunk, valójában ezt a 12-15 hónapnyi munkát vásároljuk meg.

Lerakása történhet házilag is, de komoly fizikai munkára számítsunk, mivel egy-egy ilyen tekercs súlya nagyobb esőzés után akár 20-30 kg is lehet.

A talaj előkészítése hasonlóan zajlik, mint a vetett fűmagnál, a tekercsek lerakásánál pedig fontos, hogy szorosan egymás mellé rakjuk őket.

Nagy előnye a gyepszőnyegnek, hogy az év bármely részében telepíthető, illetve az első években nem kell gyomlálni, csak rendszeresen öntözni és nyírni.

 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.