Kerti medence kisokos - ezekre figyelj a kristálytiszta élményért

Ne ugorjunk fejest!

Mindenekelőtt meg kell róla győződnünk, hogy kertünk mérete valóban megfelelő-e egy medence elhelyezésére, de ha szerencsések vagyunk és ez nem jelent gondot, akkor is ügyelnünk kell néhány apróságra: ne legyenek túl közel a fák, kerüljük a huzatos részeket és a különféle éjjeli állatok által gyakran látogatott zugokat. 

Ha mindezekhez sikerrel igazodtunk, érdemes zárható, fedett medencét keresnünk, hogy a rendszer tisztán tartása ne vegyen el több időt, mint maga a szórakozás, mert ez esetben nem éri meg a befektetés. Fontos szempont a választásnál a medence mérete, mélysége, formája és borítása attól függően, milyen fő funkciót szeretnénk, ha ellátna (pihenés, úszás, játék a gyerekekkel stb) és hogy szükségünk van-e lépcsőre a megközelítéshez.

A legtöbb kerti medence felfújható vagy merev falú, mobilis termék, de aki igazi strandélményre áhítozik, beépített, mozaikcsempés változatra is szert tehet. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A medencén túl 

A medence nem egy különálló szerkezet, működéséhez szükséges vízforgató és speciális szűrőrendszer is, hiszen vizét folyamatosan tisztítani kell, ellenkező esetben hamar zavaros, algás lehet és búcsút mondhatunk gondtalan nyári terveinknek. A vízforgatót helyezzük minél közelebb a medencéhez, nem szükséges különálló épületbe tenni, a lényeg, hogy szűrőcsere vagy egyéb probléma esetén könnyen hozzáférhető legyen. Amennyiben fűtött vizű medencéről ábrándozunk, már komolyabb előkészületeket kell tennünk, ám ezeket kivétel nélkül szakember jelenlétével. 

Vizes teendők

Hazánk éghajlata miatt csupán a nyári szezon az, amikor nyíltvízi medencékben pancsolhatunk, vagyis alig néhány hónapig élvezhetjük a fürdőzés örömeit. Ősszel hamar bele kell vágnunk a téliesítésbe, hiszen a fák lehulló levelei és a feltámadó szél kiábrándító állapotba hozza medencénket, ahogy a megfelelő tavaszi nyitás sem elhanyagolható. Az állagmegóvás medencétől függően eltérő teendőket takar, ám célja egyik esetben sem változik: a medencetest szerkezetének, burkolatának megóvása, a gépészet, a csövek védelme, a víz tisztán tartása.

Néhány rendszeresen elvégzendő lépés a teljesség igénye nélkül: medencevíz szűrés. forgatás, medence vizének kezelése és a medence porszívózása.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristálytiszta csobbanás

Az imént felsoroltak közül is az egyik legfontosabb a víz biológiai kezelése. Az otthon, egyszerűen felállítható kész medencék csomagjának legtöbbször része egy szűrő, vízforgató berendezés is, ám ez önmagában nem elégséges, vegyszereket is kell alkalmaznunk. A tiszta és egészséges víz megőrzéshez alapvetően 4+1 fő faladatra kell figyelnünk.

1: pH-érték

A pH-érték, a víz savasságát, lúgosságát jelzi. A medence víz pH-értékének megtartása nem csak a bőrirritációk elkerülése és a vízkövesedés megelőzése miatt fontos. A legtöbb lejjebb részletesebben is tárgyalt vízkezelő vegyszer csak megfelelő, többnyire 7,1-7,3 közt pH érték közt fejti ki optimális hatását. Az érték csökkentése és növelése is egyszerűen megoldható granulátumokkal.

2: Fertőtlenítés

A fertőtlenítés célja az esetlegesen egészségügyi kockázatot jelentő vírusok, gombák és baktériumok együttes elpusztítása. Ennek érdekében legtöbbször klórtartalmú szert használunk tabletta vagy granulátum formában. Ezek szintén megfelelő pH-érték mellett működnek optimálisan. A medence vizének szabadklór értékét hetente kétszer érdemes ellenőrizni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3: Algaképződés

Az algásodás, azaz a víz zöldülése elsősorban a kültéri medencékre jellemző, mert az algák spórái a széllel, vagy esővel kerülnek a medencébe. Ennek ellenére teljesen zárt helyeken is előfordulhat idővel. Bár a klór lassítja az algák elszaporodását, csak azzal nem kerülhető el végleg a megjelenésük., így 1-2 hetente szükséges a kimondottan ezt a célt szolgáló szer adagolása is. Nagy melegben, erős napsütés hatására, vagy ha a víz pH-értéke tartósan megnőtt az algák extrém módon elszaporodhatnak, ám a modern szerekkel ma már szerencsére ilyen helyzetekben is visszájára lehet fordítani a folyamatot.

4: Pelyhesítés

A pelyhesítés vagy szaknyelven flokkulálás a szűrőberendezések hatékonyságát növeli. A nagyon apró szemcséjű szennyeződések átférnek a szűrők homoktöltetén, így azok nem képesek kiszűrni őket. A pelyhesítő szerek megváltoztatják az ilyen apró szennyeződések elektromos töltését, hogy azok összetapadjanak, nagyobb „pelyheket” képezzenek, amik így már fennakadnak a szűrőkön. Emiatt azonban a szűrők gyakoribb visszamosására, tisztítására van szükség.

+1 Hígítás

A zárt rendszerű medencék is állandó vízpótlásra és kismértékű cserére szorulnak, hogy elkerüljük a nem kiszűrhető anyagok elszaporodását, feldúsulását. Otthoni medencék esetében heti 5% friss víz hozzáadása és évenként egyszeri teljes vízcsere ajánlott.

Vízminőség tesztelése

Tesztet intenzív használat mellett hetente kétszer érdemes végezni. A modern tesztekkel egyaránt mérhető a ph-érték, a szabadklór-szint is. Használhatunk tablettás tesztet vagy papír tesztcsíkot egyaránt. Az ideális pH érték 7,1–7,3 között van, az ideális szabad klórtartalom pedig 0,4 -0,8 mg/l között.

 

Webáruházunkban mindent megtalálsz, amire a medence tisztításhoz szükséged lehet: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

További tartalmainkért kövess minket facebook és instagram oldalainkon is!

 

Forrás ITT és ITT

 

 


További bejegyzések

Ha bízhatunk az időjárás-előrejelzésben, akkor hamarosan megérkezik a várva várt nyári meleg és újra élvezhetjük a medence frissítő vizét, a pancsolással járó élményeket. Nem is lehetne mindez tökéletesebb, mint saját kerti medencénkben, ahol kedvünk szerint hűsölhetünk, játszhatunk a gyerekekkel vagy relaxálhatunk egy nehéz nap után. Ugyanakkor a felhőtlen vízi kikapcsolódáshoz elengedhetetlen, hogy néhány részletre külön ügyeljünk, ezeket szedtük most csokorba nektek kezdve a medence telepítéstől a megfelelő tisztán tartásig. 


 

 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.