Így tisztítsd a szőnyeget, hogy sokáig ápolt maradjon

A meghitt, tiszta otthon érdekében fontos, hogy megőrizzük szőnyegeink újszerű állapotát, ehhez azonban nem árt ismernünk néhány technikát akár porszívózásról, akár a foltok semlegesítéséről legyen szó. Sok esetben nem éri meg professzionális segítséghez folyamodni, különösen ha nem olyan nagyméretű a probléma, a kisebb foltokat és elszíneződéseket általában gyorsabb és egyszerűbb is otthon eltávolítani. Alábbi cikkünkben szőnyegtípustól függően mutatunk hasznos tippeket, de előbb lássunk néhány lényeges szabályt: 

- mindig ügyelj az adott szőnyeg tisztítási utasításaira

- fontos, hogy milyen anyagból készült 

- rojtokat és bojtokat ne porszívózz

- folt esetén kerüld az erőteljes dörzsölést

 

Így tisztítsd az egyes típusokat

Csomózott szőnyegek

A csomózott szőnyegek esetében ügyelni kell a szálirányra és úgy porszívózni. Az anyagon esett foltokat ne kefével próbáljuk meg kitisztítani, hanem inkább egy puha, fehér rongy segítségével hideg vízzel és tisztítószerrel. A régi, beszáradt foltok semlegesítését ha lehet, bízzuk inkább szakértőre. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szintetikus szőnyegek

Ha szintetikus szőnyegünk van otthon, akkor tekintsük meg először a tisztítási utasításokat. Amennyiben engedi az előírás, nyugodtan átmoshatjuk tisztítószeres vízzel, de mindig öblítsük le jól és szárítsuk szabad levegőn, napsütésben. Lehetőleg fekvő helyzetben tegyük ki a napra, hogy a lógástól ne károsodjon a formája. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Természetes anyagú szőnyegek

A természetes szőnyegekre jellemző, hogy egy idő után kibújnak belőle a szálak. Ahelyett, hogy kitépnénk őket, érdemes inkább visszavágni, hogy ismét a szőnyeg felületéhez illeszkedjenek majd pedig alaposan kiporszívózni. A tisztításkor távolítsuk el gyorsan egy tiszta, fehér kendővel a foltot mihamarabb kívülről befelé haladva.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shaggy szőnyegek

Kedvelt típus az úgynevezett shaggy, azaz a hosszú szálú szőnyeg, mely nehezen tisztítható, hiszen a kosz megtelepszik a szálak között. Szerencsére ezeket a szőnyegeket kirázhatjuk, de ki is porszívózhatjuk, utóbbi előtt érdemes fejjel lefelé fordítani és kiporolni. Komolyabb foltok esetében a tisztító ajánlatos, egyetlen szabály, hogy ne hagyjuk a szennyeződéseket beleszáradni. 

 

 

 

 

 

 

 

Keleti szőnyegek

A kézzel készített keleti hatású szőnyegek kényes darabok és komoly odafigyelést igényelnek. Nem érdemes őket erősen porszívózni, helyette inkább vessünk be finom nejlonhálót és úgy porszívózzuk. A makacsabb foltok ellen használjunk szódabikarbónát. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Házi trükkök foltok ellen:

Az imént említettük a szódabikarbónát, melyet elég csupán a szőnyegre szórnunk - vagy ásványvízzel hígítanunk - és egy kicsit belenyomkodni majd pedig kiporszívózni a szálak közül. Szintén foltok ellen jó a burgonyakeményítő és a szappan. Utóbbit olvasszuk fel és keverjük össze a keményítővel, a masszát tegyük rá a foltra és 20 perc elteltével töröljük le. 

Ha a dohos szag ellen szeretnénk tenni, jó szolgálatot tesz az ecet és a citromlé, csepegtessünk belőle langyos vízbe és dörzsöljük vele át a szőnyeget. A kellemes illatokért porszívózás után permetezzük be a szőnyeget víz, illóolaj és citromlé keverékével. 

Bármit is használjunk szőnyegeink állapotmegőrzése érdekében, mindenképp kerüljük az erős dörzsölést és a különféle tisztítószerekkel se kísérletezzünk. Alkalmazzunk természetes praktikákat vagy kimondottan szőnyegtisztításra szánt szereket, ha pedig végképp nem boldogulunk, bízzuk a munkát a profikra. 

Forrás ITT

 

 


További bejegyzések

Bármennyire is igyekszünk vigyázni otthonunk textíliáira és drapériáira, előbb utóbb megjelennek rajtuk mindennapi életünk természetes nyomai. Ilyenkor nem árt ha tudjuk, milyen házi megoldások állnak rendelkezésünkre, hogy otthonunk szőnyegei ismét régi pompájukban ragyogjanak. Azonnali csere és vásárlás helyett vesd be ezeket a praktikákat, melyek segítségével még sokáig gyönyörködhetsz pihe-puha szőnyegeidben!


 

Legfrissebb

Tippek az energiatakarékos otthon kialakításáért

Tippek az energiatakarékos otthon kialakításáért

Ha ez idáig nem is fektettünk nagy hangsúlyt rá, az idei évtől valóban felértékelődött az energiatakarékosság fogalma, melyet szűkebb környezetünkben, vagyis otthonunkban valósíthatunk meg a leghatékonyabban. Szerencsére akkor is számos lehetőség áll a rendelkezésünkre az energiahasználat csökkentését illetően, ha inkább pénztárcabarát megoldásokat tudunk kivitelezni. Ebben a cikkben ezek közül mutatunk be néhányat.

Padlótípusok és helyiségek - melyik burkolat hová illik?

Padlótípusok és helyiségek - melyik burkolat hová illik?

Laminált, vinyl, parketta, járólap...a sort nagyon sokáig folytathatnánk még, melyből már látszik, hogy számtalan burkolat közül választhatunk otthonunk helyiségeibe. Ez a döntés azonban megannyi kérdést vonhat maga után. A helyzet tovább bonyolódik, amikor azt is meg kell határoznunk, egy adott helyiségbe melyik a legjobb választás. Az alábbiakban a legkedveltebb padlózatokból válogattunk. 

Kert a lakásban? Élvezd a természetet a négy fal között is!

Kert a lakásban? Élvezd a természetet a négy fal között is!

A nyári meleg beköszöntével - lakásban élőként - gyakran vágyakozunk az árnyékos kert természetes közege után. Ha ti is a trópusok hangulatáról és  zöldellő,hűsítő ligetekről ábrándozol, van egy jó hírünk! A négyfal közé szorítkozva is van lehetőségetek mediterrán hangulatot csempészni otthonotokba. Cikkünkben összefoglaltunk néhány lakberendezési tippet, mellyel akár a harmadik emeleten is megidézhetitek a frissítő lugasok világát.

Itt a nyár! Így cseréld okosan a tetőtéri ablakot!

Itt a nyár! Így cseréld okosan a tetőtéri ablakot!

A nyílászárók cseréje, korszerűsítése szinte minden lakásfelújítónál bakancslistás pont, hiszen nemcsak esztétikailag, de a megfelelő hőszigetelés szempontjából is megtérülő befektetés. A tetőtéri ablakok cseréjét különösen érdemes fontolóra venni energiamegtakarítás, hőszigetelés és védelem szempontjából.