Így gondozd orchideáid, hogy a téli hónapokban is szépek maradjanak!

 

Fény és pára

Minél világosabb ablakba helyezzük a növényeket. Ha nem megoldható, akkor használjunk növényvilágítást. A 18-22 fok az ideális számukra, de kevesebb öntözéssel minimum 15 fokon is kibírja.

A száraz meleg lakásban a párásítás nagyon fontos. Tegyünk egy tálcára agyaggranulátumot vagy kavicsot, öntsük fel félig vízzel és tartsuk mindig nedvesen. Erre helyezzük az orchidea cserepeket, de a cserép ne érjen a vízbe, mert az tönkre teheti a gyökereket. Ha az ablak alatt radiátor is van, érdemes arra is egy kerámia, párologtató edényt helyezni. Nyitott akváriumban is szépen fejlődnek, friss levegőre szükségük van, ezért az akvárium tetejét sose csukjuk le.

Átlátszó orchidea cserepet használjunk, így folyamatosan követni tudjuk a növény és a gyökerek állapotát. Átültetése 2-3 évente esedékes május-júniusban, az elvirágzás után. A speciális orchideaföldbe helyezés után egy hétig ne locsoljuk, csak a leveleket permetezzük.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öntözés és tápozás

Télen az orchideákat csak akkor kell öntözni, ha már nem nedves az ültető közeg. A leveleket télen nem szabad permetezni, mert a levelek rothadását és növény elpusztulását okozhatja.Öntözéshez szobahőmérsékletű esővizet, olvadt tiszta havat, vagy felforralt és lehűtött csapvizet használjunk.

Télen ritkábban kell tápozni a növényeket, elég csak 2-3 hetente, illetve minden második vagy harmadik öntözésnél. 

 

Egyéb gyakorlati tanácsok

A Phalenopsis alsó leveleinek leszáradása természetes folyamat, hagyjuk, hogy magától leessen. A virágszár mellé mindig tegyünk támaszt és rögzítsük hozzá a virágfejeket. A lepkeorchidea gyakran megdől a cserépben, ezzel ne tegyünk semmit, ez természetes hisz a természetben fák ágairól csüngenek le. A szanaszét álló léggyökereket se akarjuk megregulázni, hagyjuk kedvük szerint nőni.

A huzatot nem szereti, de szellőztetésre szüksége van. Nem szereti, ha mozgatjuk, ezért ügyeljünk arra, hogy a levelei mindig a fény felé álljanak. A bimbóhullás oka többnyire a kevés szellőztetés, a fényhiány, a napégés vagy a cigaretta füst.

Elvirágzás után a virágszárat ne vágjuk le. A szár végén vagy a szár alvórügyeiből új virágok bontakozhatnak ki. Egy évben akár 2-3 alkalommal is virágozhat.

***

 
 
 
 
 
 
 
 
Orchideák hétvégéje kertészetünkön NOVEMBER 19-20-21.
Egy varázslatos hétvége erejéig elkalauzolunk benneteket az egzotikus orchideák világába. Fantasztikus kedvezményekkel és különleges választékkal várunk!
AKCIÓINK: Egy teljes árú orchidea vásárlása esetén: további 1 db orchideát* választhatsz féláron, vagy választhatsz hozzá egy maximum 5000 Ft értékű kaspót , amely féláron lehet a tiéd, vagy választhatsz hozzá egy 250 ml-es Oázis orchidea tápoldatot vagy egy 3 literes Oázis orchidea földet ajándékba. Orchidea vásárlástól teljesen függetlenül minden orchidea kellék és kiegészítő (öntözőkanna, kézi párásító, orchidea támasz, csipeszek, átlátszó cserép, stb.) 30% kedvezménnyel kapható‼
Várunk benneteket NOVEMBER 19-20-21. kertészetünkben! 5100 Jászberény, Nagykátai út 17.

 

 


További bejegyzések

Az otthon tartható orchidea fajok más-más gondozást igényelnek. Hazánkban épp az egyszerűbb gondozásuk és kedvezőbb áruk miatt a lepkeorchideák (Phalenopsis) a legkedveltebbek. Ezek a növények jól viselik a szobahőmérsékletet, még a központi fűtéses lakásokat is, ugyanakkor fény- és páraigényük télen is igen nagy, ezért különösen oda kell figyelni egészségükre. A megfelelő tartást hosszan tartó virágzással hálálják meg, így hoztunk nektek néhány tippet annak érdekében, hogy minél tovább gyönyörködhessetek egzotikus virágaitokban. 


 

 

 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.