Így gondozd a cserepes fenyőt karácsonykor

 

Szoktassuk a szoba hőmérsékletéhez

Ha az élő fenyő mellett döntünk, több szempontra is oda kell figyelnünk. Egy élő növény esetében a legnagyobb hiba az lehet, ha nem szoktatjuk hozzá a melegebb hőmérséklethez. és így a növény a hirtelen változástól hősokkot kaphat. Emiatt mindenképp érdemes akklimatizálnunk növényünket. Akár egy héten keresztül is tarthatjuk köztes hőmérsékletű, 10-15 °C-os helységben, majd ezután vigyük csak be. Így érhetjük el a legnagyobb sikert. Ha nincsen lehetőségünk erre, akkor a növény bevitelére érdemes kiválasztanunk egy kicsit melegebb átlaghőmérsékletű napot, még akkor is, ha az nem december 24-re esik. Ilyenkor jól szellőztessük ki a lakást és ezután vigyük be a fenyőt.

 

Óvatosan az öntözéssel

Fontos szerepet játszik még a növény öntözése is. Igen, kell öntözni, hogy ki ne száradjon a fenyő, de csak annyira, hogy éppen nedves legyen a földje. Ha több vizet kap, beindulhat a gyökerek növekedése, valamint a rügyek osztódása is megkezdődhet a meleg és a víz hatására. Ezt mindenképp kerüljük el, mert kivitelkor azok vissza fognak fagyni, ami a növény károsodásához, rosszabb esetben elpusztulásához is vezethetnek.

 

Ültetés okosan

Ne tartsuk 10-14 napnál tovább lakásunkban a fenyőfát, valamint kivitelkor ügyeljünk a kinti hőmérséklethez való visszaszoktatásra. Mivel már több napja szobánk dísze, megszokta a hőmérsékletet, hirtelen kivitellel meg tudjuk károsítani. Ezt a bevitelhez hasonlóan, csak fordított sorrendben végezzük el.

Ha már kikerült a házból, több lehetőségünk is van. Tarthatjuk továbbra is konténerben, vagy ki is ültethetjük. Fontos, amennyiben jövőre is hasónlóan szeretnénk hasznosítani fenyőnket, ültessük át. Ültetésekor az addigi cserépnél legfeljebb 2 mérettel nagyobbat válasszunk, hogy ne csak a hajtásrügyek, hanem a gyökérzet is fejlődni tudjon. Ültetéséhez használjunk kifejezetten örökzöld földet, és ha megengedhetjük válasszunk prémium fajtát! A jó minőségű földkeveréken kívül érdemes komplex szerves trágyát is, mely tartalmaz a növény számára azonnal felvehető, vízben oldódó tápanyagot, emellett a szarvasmarha trágyához hasonlóan beindítja a biológiai talajéletet is. Az örökzöldeknél nem ritka a sárgulás, melyet az esetek többségében vashiány okoz. Ezért érdemes vas tartalmú tápoldattal beöntözni, hogy növényünk mindig üdezöld maradjon.

 

Irány a kert!

Dönthetünk végleges szabadföldbe ültetés mellett is. A karácsonyfaként alkalmazott fenyők általában igen tekintélyes méretű fajok, így jól gondoljuk meg, hogy hova ültetjük ki őket. A konténeres fák ültetése egész évben történhet, ha a talaj nem fagyott. Ültetéshez megfelelő méretű ültetőgödröt készítsünk elő. Érdemes legalább egy 60x60x60 cm-es méretűt előkészítenünk. Növényünk meg fogja hálálni! A felszín közelében lévő föld mindig több tápanyagot tartalmaz. Ha nagyon igényesek szeretnénk lenni, cseréljük meg az alsó és felső földréteget, keverjük el szarvasmarha trágyával úgy, hogy mindenhova kerüljön belőle, majd a felső réteget alulra, az alsót pedig felülre töltsük vissza. 20 centinként tömörítsük a talajt, majd iszapoljuk, alaposan öntözzük be az ültetett növényt. A nagyobb siker érdekében használhatunk itt is a fentebb említett szerves trágyákból. 

forrás ITT

 

 


További bejegyzések

Az ünnepek közeledtével mindig felmerül a kérdés, milyen fenyőt díszítsünk fel otthonunkban karácsonyfaként. Kiültethetősége miatt sokan a gyökeres fa mellett teszik le a voksukat, mely bár környezetvédelmi szempontból valóban remek választás, elrettenthetnek bennünket a gondozással kapcsolatos tennivalók. Hasznos tippjeinkkel az ünnepek után is kert dísze lehet a karácsonyfa! 


 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.