A legújabb nyári kedvenc, avagy fürdőtó a kertben

Medence és kerti tó egyben? Nem egy újabb légből kapott trendről van szó, sőt, ez a különleges párosítás egyre elterjedtebb hazánkban is, tekintve, hogy teljes egészében természetes, és könnyen igazodik a kert környezetéhez. A fürdőtó modern igényeket kielégítő, mégis valahol a természethez visszatérő, hagyományos megoldás, ráadásul vegyszermentes formában is fenntartható. 

Kialakítása során teljes mértékben alkalmazkodhatunk a kert adta lehetőségekhez, nem szükséges szabályos vonalakat követni. megvalósítható egyszerű tó forma, de ha úgy kívánjuk, akár letisztult, egyenes vonalvezetéssel is élhetünk, amelyen jól látható a medence jelleg. A fürdőtó minden esetben 2 fő részből áll: belső medence és regenerációs zóna. A belső medence általában téglalap alakú mélyebb rész, alkalmas lubickolásra és úszásra. A regenerációs zóna a fürdőtó külső, ill. perem része. Sekély terület, mosott kaviccsal és zeolittal van feltöltve, amelyben jól érzik magukat a vízinövények. A regenerációs zónába ültetetett növények elősegítik a víz minőségének megfelelő szinten tartását, ennek köszönhetően a fürdőtavak teljesen bio jellegűek.

 

 

 

 

 

 

 

Fürdeni természetesen szokványos kerti tóban is lehet, ugyanakkor nem biztos, hogy olyan kellemes élmény lesz, mint amilyet egy pancsolásra tervezett medencétől vagy fürdőtótól elvárunk. Utóbbi azonban kifejezetten ezt a kettős funkciót igyekszik ellátni, de mielőtt belevágunk az építésébe, néhány lényeges kritériumot át kell tekinteni. 

A kerti tóval kapcsolatban is fennáll a tévhit, hogy elegendő csupán kiásni egy medret, azt kibélelni és feltölteni, esetlegesen növényekkel betelepíteni, pedig a karbantartás az öntisztuló tavak esetében is elengedhetetlen, a fürdőtavaknál pedig méginkább. Fontos, hogy a víz algától, különböző vegyszerektől és szennyeződésektől mentes maradjon, ebben segítségünkre lehetnek a megfelelő telepített növények, melyek megtisztítják a vizet, így mindössze szezonális ápolást kell végeznünk.

 

 

 

 

 

 

 

 

Egy modern, épített fürdőtóban fele-fele arányban oszlik meg a növény-fürdőfelület, A vízinövények a fürdőrésztől elkülönítve, a regenerációs zónában kapnak helyet. Vízkeringető szivattyút és különböző szűrőket kell bevetnünk, hogy segítsünk a növényeknek a víz tisztán tartásában. Ennél nagyobb fürdőfelületet kialakítani egyébként nem szerencsés, mert a természetes biofilter nem működik megfelelően kisebb növényaránynál, ami azt jelenti, hogy komoly összegeket kell befektetnünk a tótechnikába, egyéb biológiai módszerekbe.

Ahhoz, hogy esztétikus és egészséges maradjon, a szezonban rendszeresen foglalkoznunk kell vele, de jó hír, hogy ezt zömében házilag is könnyen megoldhatjuk. A fürdőtó kisebb ráfordítást igényel, mint a kerti medence, hiszen nem szükséges hozzá klór és egyéb vegyszerek. A víz felszínét fölözővel tudjuk megtisztítani a szennyeződéstől, ennek a szűrőkosarát olykor ki kell üríteni, a medence területéről pedig porszívóval távolíthatjuk el a leülepedett finom szemetet. A jól méretezett szűrő-vízforgató rendszer a hagyományos befúvók helyett akár vízesésszerűen is visszajuttathatja a tiszta vizet és még látványos is lesz, de ne feledkezzünk meg az átmosatásáról. 

A szűrésen felül UV-C berendezéssel javítható a víz minősége. Minél hatékonyabb a szűrő-vízforgató gépészet, annál kevesebb időt kell karbantartással tölteni. A tavaszi beüzemelést és a szűrő-vízforgató gépészet karbantartását, átnézését azonban ajánlott szakemberre bízni, hogy a fürdőtó üzembiztosan szolgálja igényeinket az egész nyári szezonban.

További tartalmainkért kövess minket facebook és instagram oldalainkon is!

 

Forrás ITT és ITT

 

 

 


További bejegyzések

Elsőre talán különösen hangzik a fürdőtó kifejezés, pedig az egyszerre medenceként és dísztóként is funkcionáló létesítmény külföldön hatalmas népszerűségnek örvend és már itthon is egyre többen fedezik fel a benne rejlő lehetőségeket.  A fürdőtó rendkívül igényes, különleges kerti építmény, amely egyszerre esztétikus és praktikus megoldás, amellett, hogy abszolút naturális hatást kelt, így könnyedén beleolvad a kert természetes közegébe. 


 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.