Téliesítsd a kerted! A legfontosabb teendők és tippek

Nyakunkon a tél, és ilyenkor bizony nem csak nekünk kell felkészülnünk a zord időjárásra, de kertünk növényeire és állataira is gondolnunk kell. A téliesítés legfontosabb tennivalóiról - a növényvédő zsáktól a madáretető kihelyezéséig - olvashattok legújabb kertészeti cikkünkben.


Gondoskodj időben a gyepről

A sok munkával rendben tartott gyepet hamar tönkreteheti az ősszel lehulló falevél, ezért érdemes azt minél hamarabb eltávolítani. Amikor megtisztítottuk a kertet a levelektől, jöhet a gyom és a moha eltakarítása. Ilyenkor a nyári gyeptrágyát már cseréljük le az évszaknak megfelelő változatra. Ha az időjárás is kegyes hozzánk, még a folyamatos hideg beköszönte előtt, november elejéig nyírjuk le a gyepet, de ne vágjuk nagyon rövidre, hogy a hosszabb szálak könnyebben hasznosíthassák az előbukkanó napfényt. 

 

Sövényvágással a szép tavaszi kertért

És ha már falevelek, a gyep mellett az ápolt sövényünknek is kárt tudnak okozni a hullajtó fák, ugyanis a levelek elzárják az éltető napfényt és az árnyékosabb területeken a korhadás hamarabb megindul. Amíg lehet, vágjuk vissza a sövényt, mielőtt beköszönt a hideg idő, hogy a tavaszi hajtásra ne keletkezzenek lyukak és szép, dús sövényünk legyen az új évben. 

 

Téli növényvédelem

Természetesen a virágzó növényekről is gondoskodnunk kell, a kiültetett szobanövények és mediterrán díszek nem bírják a hideget, télen könnyen megfáznak. Vigyük be őket védett, stabil hőmérsékletű helyre és csökkentsük a megszokott locsolás mennyiségét. Amennyiben nincs lehetőségünk beltéri védelmet biztosítani egyes növényeknek, remek megoldás lehet a fagyvédő szövet, mely ugyan nem nyújt teljes védelmet a trópusi és mediterrán növényeknek, de nagyban segíti áttelelésüket. Védett helyen alkalmazva őket megóvják a növényeket a széltől a jégtől, és a hirtelen jött, túl korai felmelegedések kedvezőtlen hatásaitól egyaránt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tóról se feledkezz meg

Ugyanígy a tóban lakó növényeknek is szükségük van némi áttelelési segítségre. A kerti tó fölé tegyünk a tartós hideg beálltával takarófóliát. Ez a módszer bár csak kismértékben, ugyanakkor legalább melegen tartja a tó vízét a téli hónapokban. 

 

Víztelenítés mihamarabb

Ne hagyjunk a kerti csapokban, locsolórendszerekben vizet, mert az éjszakai mínuszok során a megfagyott víz károkat okoz az alkatrészekben. 

 

Virághagymák ültetése

A tavasszal díszítő hagymás virágok ültetése nem nehéz feladat, elég pár egyszerű szabályt betartani, hogy gyönyörű tulipánok, nárciszok, jácintok díszítsék a kertünk. A tavaszi virágzáshoz a hagymáknak hideghatásra van szükségük, ezért már a tél előtt el kell ültetni őket. Ezt egészen az első fagyokat megelőző 1-2 hétig megtehetjük, ami jellemzően október végét jelenti.

 

Madáretető kihelyezése

Közeledik a hideg idő, ilyenkor nem csak mi emberek, hanem a kertek körüli állatok is elkezdenek fázni. Biztosíts búvóhelyet és élelmet a madaraknak a téli időszakban is!

 

Próbáld ki bátran teleltető tippjeinket és nézz be áruházunkba a szükséges eszközökért! További friss híreinkért és színes tartalmainkért kövess bennünket facebook és instagram felületeinken is!

 

 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.