Májusi tennivalók a konyhakertben

Konyhakert: 

  • Ha nagyon száraz volt a tél, nem árt, ha az ősszel előkészített ágyásokat még a kiültetés előtt jól megöntözöd (100-200 mm).
  • A májusi fagyok elmúlta után indulhat a palánták kiültetése.

Tipp: A palántákat ne feledd fokozatosan szoktatni az időjárás viszontagságaihoz! Ha a nappalok már kellemesek, kiválaszthatsz egy ládát, vagy egy padot a nyitott verandán, illetve ahol van elég fény. A palánták elé támasztott üveglap, a megvédi a növényt a széltől. Arra figyelj, hogy üveg mögött a nap akár égető is lehet. Ezért mindig világos, de félárnyékos helyet válassz a növényeknek.  A palánták estére visszaköltözhetnek a védett, meleg helyiségbe. Így szoknak hozzá a hőingadozáshoz. Ahogy a palánták erősödnek, a szélárnyékolót és a félárnyékot elhagyhatod.

  • A paradicsompalántákat ültesd ki 70 cm tőtávolságra! A palánták alsó leveleit csípd le, a palántát dugd jó mélyre, mert a szárából is gyökereket fog növeszteni, és minél mélyebbre kerül, annál erősebb lesz. Az ültetőgödörbe szórj egy csipet keserűsót. Hasznos társítási javaslat: a paradicsomtövek közé ültess bazsalikomot, a bazsalikom és a paradicsomtövek közé pedig zellert.
  • Az édesburgonya gyökeres palántáit május közepén, laza talajba, lehetőleg napos, félárnyékos helyre ültesd. Ültetheted ládába és szabad földbe is.
  • A paprikákat, a tökféléket (pl. patisszon, de a dinnye is ide tartozik!), a spenótfákat, a paradicsom palántákat is ültetheted.
  • Padlizsánt szabad földbe a 7–8 hetes, jól fejlett palántáit legkorábban május 20. után ültesd ki, amikor a talajhőmérséklet már eléri a 15 °C-ot.
  • Az uborka palántáit május végén ültesd ki. Leginkább bekarózott rendszerben ajánlott a palántázás.
  • A Zellert április végétől május közepéig ültesd ki 50×20-40 cm távolságra.  A palántát a gyökérnyaknál kicsit magasabbra ültesd, hogy a földből kilátszódjon, s ezzel a gyökér fejesedhessen.
  • sütőtököt május végén palántázd.

Egyéb tennivalók a konyhakertben:

  • Májusban el lehet kezdeni a mulcsozást. A palánták köré szalma mulcs helyett, inkább használj fűkaszálékot, ami kevesebb nitrogént használ el. A gyomos területet előtte ki kell kapálni!
  • Az áprilisban kiültetett paradicsomot már lehet karózni. Melyeket nyolcas kötéssel lehet a legstabilabban, sérülésmentesen rögzíteni a karóhoz.
  • A burgonya dugványozását 10-15 cm-es szármagasságnál végezd el először.
  • A paradicsomot, a paprikát és a padlizsánt folyamatosan kötözd.
  • A borsó májusban futni kezd. Ennek segítésére kökény vesszőket szúrhatsz a tövek közé. Így a borsó erre kapaszkodik.

Díszfák, díszcserjék:

  • Az áprilisban elvetett levendula magvak csírázáshoz szükséges idő körülbelül egy hónap. A kikelt növénykéket tűzdeld át kis cserepekbe. A palántákat a májusi kiültetés előtt fokozatos szoktatással vidd a szabadba, de ne tűző napsütésre.
  • Az orgonát elvirágzás után kell csupán visszafogottan megmetszeni, és a sarjakat ritkítani. Orgona szaporítása: csak virágzáskor eredményes a zölddugványozás. Szemzéssel nyár végén lehet szaporítani.

Gyümölcsös: 

A gyümölcsfacsemeték öntözéséről ne feledkezz meg, akár 40-50 liter vizet is kijuttatva a törzs körül kialakított tányérokba, gazdagon kiegészítve azt komposzttal és érett istállótrágyával. Májusban, a hullás után jön el a gyümölcsritkítás ideje, föntről lefelé, és kintről befelé.

  • Őszibarack esetében, virágzástól számított 35–50 nap között kerülhet sor, amikor a gyümölcskezdemény mérete 22–27 mm. Módja az egymás melletti gyümölcsök kiritkítása 3-4 ujjnyi távolságra.
  • Kajszin a vesszőkön 3-4 ujjnyi távolságra hagyj gyümölcskezdeményeket. A hosszú vesszőkön lévő termések ritkítására kell jobban koncentrálni. Ugyancsak nagyobb figyelmet kapjon a felső szint ritkítása, mert az alsó szinten a hideghatás jobban szelektálja a termést.

 

 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.