Így száríts fűszernövényeket - élénk ízek és illatok a hideg hónapokban is

A fűszernövények többsége augusztus első heteiben tartalmazza a legtöbb értékes illóolajat, így ilyenkorra érdemes időzíteni a betakarítást. Ha ez a szabály nem alkalmazható, akkor annyit jegyezzünk meg, hogy az éppen virágba borulás előtti növények a legillatosabbak. A fűszernövény termesztők szerint biztosan igaz a mondás, hogy aki korán kel, aranyat lel, ugyanis a levelek leszedése reggel a legcélszerűbb, miután a harmat már felszáradt, de még nem tűzi őket az erős nyári nap.

Hogyan szárítsunk? A legtöbb fűszernövény jól viseli a szárítást, hiszen eleve nem túl magas a nedvességtartalmuk. A majoránna, rozmaring, oregánó, kakukkfű, borsikafű, babér, kapor mind jól tűri az egyszerű levegőn szárítást is. Ehhez 6-8 ágat vágjunk le a növényről, és az aljuknál fogva jól kötözzük össze spárgával vagy gumis zsinórral. A kötés szoros legyen, hiszen ahogy a növények száradnak, az ágak átmérője is csökken, így kipotyoghatnak. Az így elkészült csokrokat akasszuk meleg, szellős, de lehetőleg nem túl világos helyre. A tűző nap hatására a levelek elveszítik színük, és erejük is csökken. Az így történő szárításhoz 4-5 nap szinte biztosan elegendő.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Természetesen szárítás előtt a leveleket alaposan mossuk meg, majd papírtörlővel óvatosan itassuk le a fölösleges nedvességet. Ez alkalmat ad arra is, hogy a leveleket kicsit átnézzük. Csak egészségeseket használjunk, a sárga, vagy száradó darabokat válogassuk ki. Szárítás közben lehetőleg pormentes helyen legyenek. Ha ez nehezen biztosítható a csokrokat sűrűn lyuggatott papírzacskókba is húzhatjuk, hogy védjük őket a szennyeződéstől.

A fentinél gyorsabb eredményt érhetünk el, ha a modern világ vívmányait is bevetjük. Aszalógépet, vagy sütőt a magasabb nedvességtartalmú levelek esetén érdemes alkalmazni. Ilyen a zsálya, bazsalikom, metélőhagyma, petrezselyem vagy a zellerzöld. Őket az előbbivel megegyező előkészítés után papír törlőkendőre fektetve érdemes az aszalógépbe tenni, és 1-4 óra alatt el is készülnek. Speciális gép nélkül a sütőnket is használhatjuk, a legalacsonyabb fokozaton, 40-60 fokon, nyitott ajtóval.

Az elkészült szárítmányt a legtöbben összezúzzák, ez azonban nem jó ötlet. Minél nagyobb darabokban tároljuk a leveleket, és csak közvetlenül felhasználás előtt törjük őket össze, sokkal intenzívebb ízeket kapunk. Épp a levelek megóvása érdekében a legjobb, ha egy jól záródó befőttes vagy gumis tetejű csatos üvegben tartjuk őket. Persze egy behúzható szájú zacskó is megteszi.

Legyen szó fagyasztott gyümölcsökről, befőttesüvegekről vagy szárított fűszerekről, a megfelelő jelölés kritikus kérdés. A túl magabiztos kertészek és szakácsok gyakran elbízzák magukat, és jelölés nélkül teszik el az értékes hozzávalót, de mi ne essünk ebbe a hibába! Bár lehet, hogy miután minden elkészült, még meg tudjuk különböztetni a majoránnát az oregánótól, de korántsem biztos, hogy ez fél év múlva így lesz. Ne legyünk hát restek, jelöljünk minden egyértelműen és tartósan!

forrás ITT 

 


További bejegyzések

Arról talán már senkit sem kell meggyőzni, hogy a friss fűszerek használata összehasonlíthatatlanul finomabb, élénkebb ízeket és illatokat eredményez. Ezek a növények viszont sajnos nem mind tarthatók jól egész évben, így érdemes előre gondolni a téli hónapokra is. A saját magunk által termesztett szárított fűszernövények ugyanis még mindig sokkal jobbak, mint zacskós bolti társaik, és tartósítani sem ördöngösség őket.


 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.