A levendula és a rózsa felhasználása házilag

A rózsa és a levendula amellett, hogy gyakori társnövényei egymásnak a kertekben - a levendula illata elriasztja a kártevőket - hasonlóan változatosan felhasználható növények is, legyen szó akár virágzatuk, száruk hasznosításáról vagy a belőlük készített olaj jótékony hatásairól. Alábbi cikkünkben megmutatjuk, milyen kincs birtokában is van az, aki ezeket a csodás, sokoldalú virágokat gondozza kertjében. 


Kezdjük is a levendulával, hiszen hála a tihanyi turisztikai törekvéseknek, ha mi magunk nem is készítettünk soha levendulaszörpöt, mézet, fagylaltot vagy gyógyító fűszerkeveréket, a Balaton ékszerdobozát meglátogatva biztosan elámultunk, milyen sokféle élelmiszer és kozmetikai termék alapanyaga lehet a levendula.

Bár korábban főleg a ruhásszekrények nem kívánatos lakóinak elriasztására helyezték ki a lila virágot, ma már a kertek különleges és rendkívül hasznos dísze. A levendula ráadásul roppant igénytelen, tökéletes számára a száraz, napos időjárás és a sziklás helyekhez is jól alkalmazkodik. Hatása többek között fájdalomcsillapító, görcsoldó, nyugtató, gyulladáscsökkentő és erősíti az immunrendszert.

A levendula egyszerű csokorba kötve vagy kiszárítva - így is megőrzi karakteres illatát és színét - pompázhat tovább otthonunkban, ahol esztétikus látványán túl elűzi a szúnyogokat és más rovarokat. Amennyiben más célra egyaránt ki szeretnénk próbálni, érdemes például gyógyteát készíteni belőle forrázattal vagy rövid ideig tartó főzettel, mely így migrén vagy alvászavar ellen, légutakra, gyomorfájdalomra, stresszcsökkentésre is alkalmas (állítólag fogyókúra kiegészítéseként sem utolsó).

 

 

 

 

 

 

 

 

A levendula fürdő nyugtatólag hathat idegeinkre, továbbá serkenti a vérkeringést, enyhíti a bőrpanaszokat. Néhány cseppnyi levendulaolajjal fokozhatjuk hatását, sőt, a párologtatóba is tehetünk fejfájás, alacsony vérnyomás vagy stressz esetén. Szintén az olajat alkohollal keverve rovarcsípés ellen kiváló gyógymód. 

A levendula fűszernövényként egyaránt megállja a hejét, apróra vágva különösen erőteljes az aromája, halételekhez, salátákhoz és szószokhoz remekül passzol. Virágjából házilag szörpöt is készíthetünk. Forrázzuk le a virágokat cukorsziruppal majd egy órán át hagyjuk állni. Szűrjük le és némi frissen facsart citromlével savanyítsuk. Igazi nyári finomság!

Egyszerű melegítéssel a virágmézet is megbolondíthatjuk a levendulával, de hasznosíthatjuk lekvárban, süteményekben, kozmetikai termékeinkben. Szappanba, samponba keverve például zsíros haj vagy korpás fejbőr ellen hatásos, szekrényillatosító vászonpárnákat tölthetünk meg vele és kedvenc édességeinket egyaránt megbolondíthatjuk némi levendula virágzattal. Mint látható, felhasználása szinte végtelen, erre szakosodott oldalakon pedig fantasztikus recepteket találhatunk kertünk rendkívül sokoldalú virágának hasznosítására. 

 

 

 

 

 

 

 

 

A kimondottan gyógynövényként elhíresült levendula mellett a rózsa sokkal inkább esztétikus kultuszvirág - a szerelem, a szeretet jelképe, ünnepi alkalmak megkoronázója, a szépség szimbóluma - melyről talán éppen emiatt nem is gondolnánk, egyébként mennyi mindenre használható.

Dekorációs funkciója mellett gyulladásgátló és vérzéscsillapító, szirmaiból üdítő, fagylalt (rózsavízből készül), lekvár (a metódus ugyanaz, mint a gyümölcsverziók esetében) is készíthető - utóbbi feszültésgoldásra egyaránt alkalmas. Illóolaja légúti megbetegedések ellenszere, a rózsavíz vagy rózsás olaj pedig borogatással fejfájásra, depresszióra, menstruációs görcsökre gyógyír. A több mint harminc millió éve létező növény főként értékes parfümalapanyag, a rózsaolaj a világ egyik legdrágább kivonata, egy cseppnyihez harminc kézzel szedett virág szükséges. 

Az aromaterápiában egyaránt szívesen alkalmazzák, hiszen a légúti és tüdőbetegségek természetes ellenszere, oldja a szorongást, a rossz közérzetet, megnyugtatja a szívet, az idegeket, serkenti a sejtregenerációt, fertőtleníti a bőrt. Készíthetünk kertünk rózsáinak szirmaiból bőrfeszesítő, nyugtató és relaxáló rózsás olajat, rózsakrémet pakoláshoz, de akár rózsás arcradírt is. 

Kiváló házi illatosítónak, úgynevezett potpurinak. Ha tehetjük, akkor kora délután szedjük le a szirmokat, ilyenkor a legmagasabb az illóolaj koncentrációja. Tegyük hűvös helyre és takarjuk le papírral, amíg kiszárad, hogy megőrizhesse illatanyagait. Tegyünk mellé szárított levendulát, mentát, hogy még kellemesebb legyen otthonunk levegője. 

A természet csodás kincseit, ezt a két gyönyörű és felettébb praktikus virágot akár együttesen is bevethetjük, méghozzá rózsa - és levendulavíz otthoni készítésével, melyhez alább olvashatóak a receptek: 

https://www.sokszinuvidek.hu/otthon/keszitsunk-otthon-rozsa-es-levendulavizet


Áruházunkban a május 14-16-ig tartó rózsák és levendulák hétvégéjén te is beszerezheted a kert legpompásabb virágait, méghozzá óriási kedvezményekkel. Látogass el kertészetünkbe! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kiemelt kép forrása ITT

 

 

 

 

Legfrissebb

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

Így lehet víztakarékos a kerted! Mutatjuk, mit érdemes bevetned!

A száraz, csapadékmentes nyári hónapokban egyre nagyobb problémát jelent, hogy megóvjuk kertünket a kiszáradástól. A hosszan tartó hőség nem csupán bennünket érint negatívan, de növényeinket is megviseli, ezért fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a víztakarékosságra. Az alábbi praktikákkal egyszerre spórolhatunk a kertre fordított időn és a felhasznált vízmennyiségen, valamint költségeinket is normalizálhatjuk. 


 

Takarékos öntözés a nyári időszakban

Takarékos öntözés a nyári időszakban

A nyári forróságban nem csupán a mi szervezetünk, de virágaink és kertünk is szomjazik, különösen az olyan száraz időszakokban, mint amit a júniusi és júliusi hónapokban tapasztalhattunk. A megnövekedett napsütéses órák száma okán méginkább oda kell figyelnünk növényeinkre, egyúttal egyik legértékesebb kincsünkre, az ivóvízre is. Alábbi írásunkban összeszedtünk néhány betartandó javaslatot, ha gazdaságosan és takarékosan szeretnétek átvészelni a kánikulát. 

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A kert központja - praktikus terasz a nyárra

A nyári időszak pihentető feltöltődéséhez mi sem járulna jobban hozzá, mint egy kényelmes terasz a kertünkben. A terasz szerepe rohanó világunkban igazán átértékelődött, hiszen a kerti bútorokon nyújtózva újra élvezhetjük a táj szépségét, a friss levegőt és a természet közelségét, amire egyébként kevesebb idő jut. Cikkünkben néhány tippel segítünk, hogyan lehet igazán komfortossá és parktikussá tenni ezt az otthoni oázist.

 

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Kültéri medence otthonra? Ezekre érdemes figyelni!

Június elejétől hivatalosan is kezdetét vette az idei nyár, mely bőven tartogat még napsütéses órákat és +30 fokokat augusztus végéig. A hűsölés egyik legkedveltebb módja a medencézés, melyet a zsúfolt strandok helyett akár saját kertünkben is élvezhetünk, ha az megfelelően van kialakítva.